Opis
ACC® Optima 600 mg w postaci tabletek musujących o jeżynowym smaku to lek wydawany bez recepty (OTC) przeznaczony do stosowania u pacjentów powyżej 14 roku życia z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.
Jak działa ACC® Optima?
ACC® Optima to szybko działający lek mukolityczny. Dzięki zawartości substancji czynnej – acetylocysteiny, rozrzedza wydzielinę oskrzelową (zmniejsza jej lepkość i gęstość) i ułatwiaj jej odkrztuszanie.
Lek ACC® Optima w postaci tabletek musujących jest łatwy w dawkowaniu, wygodny w stosowaniu i zapewnia szybkie wchłanianie składników czynnych. Wystarczy raz dziennie rozpuścić jedną tabletkę w połowie szklanki wody i wypić. Tabletka musująca po rozpuszczeniu w wodzie tworzy łatwy do spożycia roztwór do picia o przyjemnym jeżynowym smaku. Co ważne, dzięki temu, że tabletkę przyjmuje się już rozpuszczoną, nie trzeba czekać, aż lek rozpuści się w żołądku.
Wskazania
Lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie przeznaczony do stosowania u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem.
Skład
1 tabletka musujÄ…ca zawiera:
-substancjÄ™ czynnÄ…: acetylocysteinÄ™ 600 mg,
-pozostałe składniki: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu węglan, bezwodny, mannitol, laktoza bezwodna, kwas askorbowy, sacharyna sodowa, sodu cyklaminian, sodu cytrynian, dwuwodny, aromat jeżynowy "B".
Działanie
Mukolityczne (zmniejszające gęstość i lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych) i ułatwiające odkrztuszanie.
Dawkowanie
ACC® Optima, tabletki musujące – jak stosować?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
-Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14. lat: 1 tabletka musująca 1 raz na dobę.
-Tabletkę rozpuścić w 1/2 szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu.
-Lek należy przyjmować po posiłku.
-Stosować nie później niż 4 godziny przed snem ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu.
-Podczas leczenia należy wypijać odpowiednio dużą ilość płynów (co najmniej 1,5 litra dziennie).
-Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku dłużej niż 4 do 5 dni.
Przeciwwskazania
Leku ACC® Optima nie należy stosować:
-w przypadku uczulenia na acetylocysteinę lub na którykolwiek z pozostałych składników;
-w przypadku czynnej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy;
-w przypadku ostrego stanu astmatycznego;
-w przypadku stwierdzonej nietolerancji laktozy;
-u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Przechowywanie
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w szczelnie zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Działania niepożądane
Lek ACC® Optima jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia jednego z poniższych objawów należy przerwa stosowanie leku i zwrócić się po pomoc medyczną:
-reakcja anafilaktyczna lub przypominająca reakcję anafilaktyczną (rodzaj nagłej reakcji alergicznej) z takimi objawami, jak nagły świszczący oddech, trudności w oddychaniu lub zawroty głowy, obrzęk powiek, twarzy, warg lub gardła, pokrzywka, świąd,
-obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna) z obrzękiem skóry i (lub) błon śluzowych np. w obrębie twarzy, kończyn, stawów,
skurcz oskrzeli (nagła duszność).
Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
-reakcje nadwrażliwości (reakcje alergiczne),
-ból głowy,
-szumy uszne,
-przyspieszone bicie serca (tachykardia),
-obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
-nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha,
-pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy,
-gorÄ…czka.
Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
-niestrawność,
-duszność,
-skurcz oskrzeli.
Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
-reakcja anafilaktyczna lub przypominająca reakcję anafilaktyczną, aż do wstrząsu anafilaktycznego,
-krwotok.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
-obrzęk twarzy.
Interakcje
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy stosować leku ACC® Optima jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, gdyż osłabiają one odruch kaszlowy i mogą utrudnić odkrztuszanie rozrzedzonej przez lek ACC Optima wydzieliny.
Acetylocysteina może osłabiać działanie niektórych antybiotyków (zwłaszcza półsyntetycznych penicylin, tetracyklin, cefalosporyn i aminoglikozydów); lek ACC® Optima należy przyjmować po 2 godzinach od zażycia antybiotyku (nie dotyczy to takich antybiotyków, jak cefiksym, lorakarbef, amoksycylina, doksycyklina, erytromycyna, tiamfenikol i cefuroksym).
Lek może nasilić działanie nitrogliceryny i innych azotanów (leków stosowanych w chorobach układu krążenia i w chorobie niedokrwiennej serca). Podczas jednoczesnego stosowania tych leków lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie rozwija się niedociśnienie tętnicze. Możliwe jest wystąpienie bólu głowy. Jeśli pacjent przyjmuje nitroglicerynę lub inny podobnie działający lek z grupy azotanów, przed zażyciem leku ACC® Optima powinien zasięgnąć porady lekarza.
Duże ilości węgla aktywnego mogą zmniejszyć skuteczność leku ACC® Optima.
Nie zaleca się rozpuszczania leku ACC® Optima w roztworach zawierających inne leki.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie leku Przed zastosowaniem leku ACC® Optima należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
-pacjent chorował lub choruje przewlekle na astmę oskrzelową, gdyż lek może spowodować u niego skurcz oskrzeli i duszność;
-u pacjenta stwierdzono w przeszłości chorobę wrzodową;
-pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości niewydolność oddechową;
-pacjent ma problem z odkrztuszaniem (może być konieczne zastosowanie tzw. fizykoterapii oddechowej - lekarz udzieli informacji, na czym ona polega);
-u pacjenta stwierdzono nietolerancję histaminy (długotrwałe stosowanie leku może spowodować wystąpienie objawów nietolerancji, takich jak ból głowy, wydzielina z nosa, świąd);
-pacjent jest w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpią u pacjenta zmiany na skórze lub błonach śluzowych, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Wpływ ACC®Optima na badania laboratoryjne
Jeśli pacjent ma mieć wykonane oznaczenie salicylanów we krwi lub moczu albo ciał ketonowych w moczu, należy poinformować lekarza i personel medyczny o przyjmowaniu leku ACC® Optima.
ACC® Optima z jedzeniem i piciem
Lek należy przyjmować po posiłku. Podczas leczenia należy wypijać odpowiednio dużą ilość płynów (co najmniej 1,5 l dziennie).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek ACC® Optima można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie jest znany wpływ leku ACC® Optima na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Lek ACC® Optima zawiera laktozę i sód
-Jeżeli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
-Lek zawiera 139 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w 1 tabletce musującej. Odpowiada to 6,95% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
-Lek zawiera laktozę. 1 tabletka musująca zawiera 70 mg laktozy, co należy uwzględnić u pacjentów, u których wcześniej stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów).
Informacja dla chorych na cukrzycÄ™
1 tabletka zawiera mniej niż 0,01 WW (wymiennika węglowodanowego).
Podmiot odpowiedzialny
Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
A-6250 Kundl, Austria
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do:
Sandoz Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 50 C
02-672 Warszawa
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.