Cerutin 125 tabl


Nazwa: Cerutin
Postać: tabl.powl.
Dawka: 0,1g+0,025g
Opakowanie: 125 tabl. (5x25)
Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) i 25 mg rutozydu trójwodnego (Rutosidum trihydricum). Substancja pomocnicza: laktoza jednowodna 1,90 mg w tabletce. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Wskazania: - w stanach niedoboru witaminy C i rutozydu – wspomaganie odporności organizmu, - uszczelnienie naczyń włosowatych – zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane: Duże dawki witaminy C (więcej niż 500 mg na dobę) wywierają działanie moczopędne, mogą powodować zakwaszenie moczu, a w konsekwencji krystalizację szczawianów, moczanów, cytrynianów wapnia w drogach moczowych. Po stosowaniu dużych dawek witaminy C mogą również wystąpić: nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, wysypka, ból głowy.
Interakcje: Nasilenie działania i toksyczności doustnych leków przeciwkrzepliwych pochodnych warfaryny oraz sulfonamidów (m.in. możliwość krystalurii). Witamina C w dawkach większych niż 1g na dobę może zmniejszyć skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i aminoglikozydów. Długotrwałe stosowanie rutyny nasila działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Długotrwałe (> 7 dni) podawanie kwasu acetylosalicylowego w dawce > 600 mg/dobę powoduje zmniejszenie stężenia kwasu askorbowego w surowicy i krwinkach białych oraz nasilone jego wydalanie z moczem. Kwas askorbowy wpływa na wyniki testów biochemicznych, opierających się na reakcjach oksydacyjno-redukcyjnych (fałszywie dodatnie wyniki z odczynnikiem Benedicta i fałszywie ujemne wyniki badań na obecność glukozy w moczu, wykonywanych w przypadku użycia testów z oksydazą glukozową).
Dawkowanie: Doustnie. Dorośli: Profilaktycznie: 1 do 2 tabletek na dobę W stanach niedoboru witaminy C: 1 do 2 tabletek 2 do 4 razy na dobę Dzieci i młodzież: Profilaktycznie: do 12 lat: 1 tabletka na dobę od 12 do 18 lat: 1 do 2 tabletek na dobę W stanach niedoboru witaminy C: do 12 lat: 1 do 2 tabletek 2 razy na dobę od 12 do 18 lat: 1 do 2 tabletek 2 do 4 razy na dobę Należy stosować wyłącznie u dzieci, które potrafią połknąć tabletkę.
Środki ostrożności: Preparat należy ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami syntezy hemoglobiny i hemochromatozą. Witamina C w dużych dawkach może powodować nasilenie wydalania kwasu szczawiowego, dny, kamicy moczanowej, cystynurię, hipokaliemię, hiperkalcemię. Należy unikać stosowania dużych dawek kwasu askorbowego u pacjentów z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Nie zaleca się równoczesnego stosowania rutyny i suflatiazolu z uwagi na zwiększenie ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych i krwotoków. Preparat zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Prowadzenie pojazdów: Preparat nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przedawkowanie: Nie odnotowano przypadków przedawkowania rutyny i kwasu askorbowego.
Ciąża: Brak w pełni udokumentowanych badań prowadzonych u ludzi. Badania na zwierzętach (szczury) wskazują, że kwas askorbowy przenika przez barierę łożyska do płodu. Ujemny wpływ na płód ludzki, w przypadku przyjmowania dawek witaminy C zgodnie z zalecanym dziennym spożyciem, nie został udokumentowany. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Klienci, którzy kupili: Cerutin 125 tabl, kupili również:

Szukaj