Produkt chwilowo niedostępny

Codipar 500 mg 50 tabl.


Nazwa: Codipar
Postać: tabl.
Dawka: 0,5 g
Opakowanie: 50 tabl.
Skład: 1 tabletka zawiera 500 mg Paracetamolum (paracetamolu).Substancje pomocnicze, patrz: pkt. 6.1.
Wskazania: Bóle różnego pochodzenia:• bóle głowy;• bóle mięśniowe, stawowe i kostne;• bolesne miesiączki;• bóle zębów.Gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Przeciwwskazania: • Uczulenie na paracetamol lub inne składniki preparatu.• Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.• Choroba alkoholowa.
Działania niepożądane: W przypadku stosowania paracetamolu w zalecanych dawkach występują bardzo rzadko.Mogą pojawić się:• odczyny alergiczne: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień;• zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty;• upośledzenie czynności wątroby i nerek;• sporadycznie: methemoglobinemia, agranulocytoza, małopłytkowość.
Interakcje: Paracetamol zwiększa siłę działania leków przeciwzakrzepowych z grupy kumarynyi indandionu oraz potęguje działanie kofeiny.Metoklopramid przyspiesza, a skopolamina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodupokarmowego (dotyczy podawania doustnego).Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysokągorączkę.Ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne i alkohol, stosowane z paracetamolem,mogą spowodować uszkodzenie wątroby.Podawanie paracetamolu jednocześnie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymiu pacjentów z niewydolnością nerek może nasilać chorobę nerek.
Dawkowanie: DoustnieDorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 do 2 tabletek co 4 do 6 godzin.Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłych podczas leczenia krótkotrwałegowynosi 4,0 g a podczas leczenia długotrwałego 2,6 g.U dzieci przelicza się dawki na masę ciała i stosuje jednorazowo dawkę 10 do 15 mg/kg mc.Zazwyczaj stosuje się u dzieci: 6-12 lat – 1/2 tabletki co 4 do 6 godzin, nie częściej niż 4 razy na dobę.Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.Maksymalna dawka dobowa wynosi 65 mg/kg mc.Paracetamolu nie należy stosować u dzieci dłużej niż 3 dni a u dorosłych dłużej niż 10 dni bezzalecenia lekarza.
Środki ostrożności: W czasie stosowania paracetamolu nie należy jednocześnie spożywać alkoholu.Niewskazane jest jednoczesne stosowanie kilku preparatów zawierających paracetamol(acetaminofen), ponieważ może dojść do przedawkowania. Stosować ostrożnie u osóbz niewydolnością wątroby i nerek. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osóbgłodzonych i regularnie spożywających alkohol.Poniżej 5% pacjentów uczulonych na pochodne kwasu salicylowego może byćrównież uczulonych na paracetamol.
Prowadzenie pojazdów: Paracetamol nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdówmechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przedawkowanie: Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilkudo kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólneosłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzeniewątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudnościi żółtaczką.W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzebasprowokować wymioty, jeśli od zażycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować sięnatychmiast z lekarzem. Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiejrozmieszanego z wodą.Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie paracetamolu we krwi. Wartość stężeniaw stosunku do czasu, jaki upłynął od zażycia jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywnieprowadzić leczenie odtrutkami. Jeśli takiego badania nie można wykonać, a prawdopodobna dawkaparacetamolu była duża, trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: należy podaćconajmniej 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną lub (i) metioniną,które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są takżepożyteczne i po 24 godzinach. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, wwarunkach intensywnej terapii.
Ciąża: Stosowanie podczas ciążyW przeprowadzonych dotychczas badaniach u kobiet ciężarnych nie stwierdzononiekorzystnego wpływu paracetamolu stosowanego w zalecanych dawkach.Produkt leczniczy może być stosowany w okresie ciąży tylko w razie zdecydowanej konieczności.Stosowanie w okresie laktacjiParacetamol przenika do mleka kobiecego.Z dostępnych danych wynika, że karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem dozastosowania paracetamolu.

Klienci, którzy kupili: Codipar 500 mg 50 tabl., kupili również:

Szukaj