Rutinoscorbin (0,1g+0,025g) x 150 tabletek


Nazwa: Rutinoscorbin
Postać: tabl.powl.
Dawka: 0,1g+0,025g
Opakowanie: 150 tabl.
Skład: 1 tabletka zawiera 25 mg Rutosidum(rutozydu) - w postaci rutozydu trójwodnego + 100 mg Acidum ascorbicum (kwasu askorbowego). Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna 49,45 mg, sacharoza 10 mg. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Wskazania: - W stanach niedoboru witaminy C. - W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym grypa). - Pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń.
Przeciwwskazania: Uczulenie na którykolwiek ze składników leku.
Działania niepożądane: Produkt RUTINOSCORBIN jest zwykle dobrze tolerowany w zalecanych dawkach. Podczas stosowania dużych dawek witaminy C (powyżej 600 mg na dobę) mogą wystąpić: Zaburzenia żołądka i jelit Wymioty, nudności. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna) Inne Działanie moczopędne.
Interakcje: Witamina C nasila działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych i paracetamolu, zwiększa wchłanianie związków metali z przewodu pokarmowego, głównie żelaza, może nasilać działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego (ASA) związane z jego oddziaływaniem na błonę śluzową żołądka. Witamina C stosowana w dawkach terapeutycznych może być przyczyną fałszywie dodatniego wyniku testu na obecność glukozy w moczu czy fałszywie ujemnego wyniku testu na obecność krwi utajonej w kale.
Dawkowanie: Doustnie. Profilaktycznie: 1 do 2 tabletek na dobę. W stanach niedoboru witaminy C: 1 do 2 tabletek 2 do 4 razy na dobę.
Środki ostrożności: U osób z nadmiernym wydalaniem kwasu szczawiowego, dną, kamicą moczanową, cystynurią, a także w stanach hipokaliemii i hiperkalcemii nie zaleca się podawania dużych dawek witaminy C (powyżej 1 g). Stosowanie witaminy C łącznie z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. U dzieci poniżej 6 lat decyzja o stosowaniu leku powinna być rozpatrzona indywidualnie. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Prowadzenie pojazdów: Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przedawkowanie: Objawy przedawkowania opisane są w punkcie 4.8. Działania niepożądane. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych lub innych niepokojących objawów należy przerwać podawanie leku.
Ciąża: Stosowanie podczas ciąży Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu RUTINOSCORBIN w ciąży. Dostępne dane kliniczne, dotyczące stosowania u kobiet ciężarnych rutozydu i witaminy C w postaci preparatów jednoskładnikowych, nie wskazują na istnienie istotnego ryzyka dla płodu. Brak jednak odpowiednich, dobrze kontrolowanych badań klinicznych preparatów złożonych zawierających łącznie witaminę C i rutozyd, których wyniki pozwalałyby uznać preparat RUTINOSCORBIN za bezpieczny w okresie ciąży. Brak jest doniesień o szkodliwości działania rutozydu na płód i przenikaniu do mleka. Witamina C należy do niewielkiego grona leków zaklasyfikowanych pod względem ryzyka w ciąży do kategorii A – pod warunkiem stosowania dawek zalecanych (RDA). Zalecana dawka dobowa dla kobiet w ciąży wynosi 60-80 mg/dobę. Witamina C podawana w czasie ciąży w nadmiernych dawkach może doprowadzić do objawów niedoboru u noworodków (szkorbut noworodkowy). Stosowanie w okresie laktacji Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu RUTINOSCORBIN w okresie karmienia piersią. Witamina C przenika do mleka, jednak stwierdzono, że przyjmowanie dawek 10-krotnie przekraczających RDA nie powoduje wzrostu jej stężenia w mleku.

Klienci, którzy kupili: Rutinoscorbin (0,1g+0,025g) x 150 tabletek, kupili również:

Szukaj