Produkt chwilowo niedostępny

Scorbolamid 20 drażetek


Nazwa: Scorbolamid
Postać: tabl.drażow.
Dawka: 0,3g+0,005g+0,1g
Opakowanie: 20 tabl.
Skład: 1 tabletka drażowana zawiera: 300 mg salicylamidu(Salicylamidum), 100 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum), 5 mg rutozydu (Rutosidum). Substancje pomocnicze, patrz: pkt 6.1.
Działanie: Salicylamid - działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.Rutozyd - wzmacnia naczynia krwionośne i zwiększa ich elastyczność. Ponadto chroni witaminę C przed utlenieniem i dlatego witamina C dłużej działa.Kwas askorbowy (witamina C) – uzupełnia niedobór witaminy C, wspomagającej odporność organizmu w czasie infekcji.
Wskazania: Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, nerwobóle.
Przeciwwskazania: • nadwrażliwość na salicylamid lub inne składniki leku; • nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; • astma z polipami nosa (wywołana lub zaostrzona przez kwas acetylosalicylowy); • czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego; • zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (cukrzyca, mocznica, tężyczka); • zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia, trombocytopenia); • genetycznie uwarunkowany niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (ryzyko hemolizy po długotrwałym, doustnym przyjmowaniu kwasu askorbowego); • kamica nerkowa w wywiadzie (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego); • hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilości kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu; • ciąża; • karmienie piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 16 lat, poza rzadkimi chorobami, takimi jak np. choroba Kawasaki, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.
Działania niepożądane: Najczęstsze objawy niepożądane, o stopniu nasilenia zależnym od dawki salicylamidu obserwowano ze strony przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. Występowały one rzadko po dawkach salicylamidu wynoszących 325-600 mg, częściej po dawkach wyższych. Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w ustach. Nie obserwowano wyraźnego związku między stosowaniem salicylamidu i krwawieniem z przewodu pokarmowego. Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bóle głowy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zaczerwienienie twarzy, wysypka, nadmierna potliwość. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne wywoływały wysypkę, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs. Chociaż nie dowiedziono, że salicylamid wywołuje wszystkie działania niepożądane charakterystyczne dla salicylanów, to ze względu na podobieństwo budowy i działania farmakologicznego istnieje możliwość ich wystąpienia. Kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów.
Interakcje: Salicylamid: • zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, diklofenaku) w surowicy krwi; • nasila objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami; • nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenia czasu krwawienia), metotreksatu, kwasu walproinowego oraz sulfonamidów; • zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpyrazon). Kwas askorbowy: • może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu; • zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków. Rutozyd: • nie należy stosować z sulfonamidami.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: Doustnie, zwykle 1 do 2 tabletek drażowanych 3 razy na dobę. Preparat najlepiej przyjmować w czasie posiłku albo popić szklanką wody lub mleka. Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej należy prowadzić najkrócej jak to możliwe.
Środki ostrożności: Lek stosować ostrożnie w astmie oskrzelowej (możliwość nasilenia napadów astmy), w niewydolności wątroby lub nerek oraz u pacjentów po przebytej chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego. Produkt zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami zawiązanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy- izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Prowadzenie pojazdów: Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w czasie stosowania preparatu.
Przedawkowanie: W badaniach na zwierzętach wykazano, że toksyczność salicylamidu i salicylanów jest podobna. Dawka śmiertelna salicylamidu wynosi 0,5-5 g/kg mc. Po przedawkowaniu salicylamidu może wystąpić depresja ośrodkowego układu nerwowego, hipotensja, zatrzymanie oddechu, kwasica metaboliczna lub hipoprotrombinemia. W przypadku ostrego zatrucia należy opróżnić żołądek przez wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka. Następnie podać węgiel aktywowany oraz zastosować leczenie objawowe, którego podstawą jest uzupełnienie płynów.
Ciąża: Bezpieczeństwo stosowania salicylamidu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone. Lecz z uwagi na to, że istnieją dane świadczące o działaniu teratogennym salicylamidu u zwierząt doświadczalnych nawet po zastosowaniu niskich dawek (patrz punkt 5.3), preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
Uwagi: Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.Lek przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze do 25°C.Nie stosować leku Scorbolamid po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.Zapis na blistrze po skrócie „EXP” oznacza termin ważności, a po skrócie „LOT” oznacza numer serii.

Klienci, którzy kupili: Scorbolamid 20 drażetek, kupili również:

Szukaj